Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 02163.15MXP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 02163.15MXP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
02163.15MXP
| Part No | 02163.15MXP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC 5X20MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 5mm x 20mm |
|---|---|
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Ceramic |
| DC Cold Resistance: | 0.0368 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 1.5kA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Color: | - |
| Series: | 216 |
| Melting I²t: | 6.7 |
| Other Names: | 02163.15MXP-ND 0216315MXP 2163.15MXP F1714 |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 3.15A |
Introduce
We can supply 02163.15MXP , send us a request quote to request 02163.15MXP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 02163.15MXP.The price and lead time for 02163.15MXP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 02163.15MXP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 02163.15MXP
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
0216.050H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |
| 0216.050HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.050MRET1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.050MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.050MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.050MXGP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.050MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.050TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.050VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
![]() |
0216.063H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |
| 0216.063HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.063MRET1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.063MXBP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.063MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.063MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.063MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.063TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.063VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
![]() |
0216.080H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |
| 0216.080HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.080MRET1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.080MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.080MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.080MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.080TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.080VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
![]() |
0216.100H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |
| 0216.100HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.100MRET1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.100MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.100MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.100MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.100TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.100VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
![]() |
0216.125H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |
| 0216.125HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.125MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.125MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.125MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.125TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.125VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
![]() |
0216.160H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |
| 0216.160HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.160MRET1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.160MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.160MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.160MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.160TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.160VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
![]() |
0216.200H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |






