Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 0216008.H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 0216008.H with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
0216008.H
| Part No | 0216008.H |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE CERAMIC 8A 250VAC 5X20MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead /RoHS non-compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 5mm x 20mm |
|---|---|
| Mounting Type: | Holder |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Contains lead / RoHS non-compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Ceramic |
| DC Cold Resistance: | 0.01 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Response Time: | Fast |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 1.5kA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm) |
| Color: | - |
| Series: | 216 |
| Melting I²t: | 64.316 |
| Other Names: | 0216008 0216008. 0216008.H- 0216008.M 0216008H 216 008 216 008(BULK) 216008(BULK) F922 H216008 |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, TUV, UR |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 8A |
Introduce
We can supply 0216008.H , send us a request quote to request 0216008.H pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 0216008.H.The price and lead time for 0216008.H depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 0216008.H.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 0216008.H
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
![]() |
0216.050H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |
| 0216.050HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.050MRET1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.050MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.050MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.050MXGP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.050MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.050TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.050VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 50MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
![]() |
0216.063H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |
| 0216.063HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.063MRET1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.063MXBP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.063MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.063MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.063MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.063TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.063VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 63MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
![]() |
0216.080H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |
| 0216.080HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.080MRET1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.080MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.080MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.080MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.080TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.080VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 80MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
![]() |
0216.100H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |
| 0216.100HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.100MRET1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.100MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.100MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.100MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.100TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.100VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 100MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
![]() |
0216.125H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |
| 0216.125HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.125MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.125MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.125MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.125TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.125VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
![]() |
0216.160H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |
| 0216.160HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.160MRET1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.160MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.160MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.160MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.160TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0216.160VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
![]() |
0216.200H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |





