Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 021502.5MXEP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 021502.5MXEP with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
021502.5MXEP
| Part No | 021502.5MXEP |
|---|---|
| Manufacturer | Hamlin / Littelfuse |
| Description | FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Package / Case: | 5mm x 20mm (Axial) |
|---|---|
| Mounting Type: | Through Hole |
| Packaging: | Bulk |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Fuse Type: | Cartridge, Ceramic |
| DC Cold Resistance: | 0.0386 Ohms |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 9 Weeks |
| Response Time: | Slow |
| Breaking Capacity @ Rated Voltage: | 1.5kA |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Size / Dimension: | 0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm) |
| Color: | - |
| Series: | 215 |
| Melting I²t: | 22.29 |
| Other Names: | 021502.5MXEP-ND 021502.5XEP 0215025MXEP F4615 |
| Voltage Rating - AC: | 250V |
| Approvals: | CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UL, VDE |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 125°C |
| Current Rating: | 2.5A |
Introduce
We can supply 021502.5MXEP , send us a request quote to request 021502.5MXEP pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 021502.5MXEP.The price and lead time for 021502.5MXEP depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 021502.5MXEP.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 021502.5MXEP
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 0215.125MRET1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.125MRGT1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.125MXBP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.125MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.125MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.160MRET1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.160MRGT1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.160MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.160MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.200H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.200HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.200MRET1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.200MRGT1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.200MXBP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.200MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.200MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.200MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.200TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.200VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 200MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.250H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.250HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.250MRGT1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.250MXBP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.250MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.250MXEP | Littelfuse Inc. | FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.250MXGP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.250MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.250TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.250VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.315H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.315HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.315MRET1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.315MRGT1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.315MXBP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.315MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.315MXEP | Littelfuse Inc. | FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.315MXGP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.315MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.315TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.315VXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.400H | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.400HXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.400MRET1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.400MRGT1P | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.400MXBP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.400MXE | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.400MXEP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.400MXGP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.400MXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> | |
| 0215.400TXP | Hamlin / Littelfuse | FUSE CERAMIC 400MA 250VAC 5X20MM | RFQ >> |





