Images are for reference only.
See Product Specifications for product details.
Buy 02038.85.05 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
See Product Specifications for product details.
Buy 02038.85.05 with confidence from jhykjic.com, 1 Year Warranty
02038.85.05
| Part No | 02038.85.05 |
|---|---|
| Manufacturer | General Cable |
| Description | CABLE 3COND 14AWG YELLOW 250' |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead Free / RoHS compliant |
| Reference Price (In US Dollars) | Get a Quote | ||||
Specifications
Data sheet
| Length: | 250.0' (76.2m) |
|---|---|
| Shield Type: | - |
| Lead Free Status / RoHS Status: | Lead free / RoHS Compliant |
| Moisture Sensitivity Level (MSL): | 1 (Unlimited) |
| Manufacturer Standard Lead Time: | 6 Weeks |
| Jacket Color: | Yellow |
| Conductor Insulation: | Ethylene Propylene Terpolymer Rubber (EPDM) |
| Email: | info@shengyuic.com |
| Jacket (Insulation) Diameter: | 0.525" (13.34mm) |
| Usage: | - |
| Features: | - |
| Operating Temperature: | -50°C ~ 105°C |
| Shield Coverage: | - |
| Shield Material: | - |
| Jacket (Insulation) Thickness: | 0.0450" (1.143mm) |
| Voltage: | 600V |
| Detailed Description: | 3 Conductor Multi-Conductor Cable Yellow 14 AWG 250.0' (76.2m) |
| Conductor Material: | Copper, Bare |
| Conductor Strand: | 41/30 |
| Ratings: | - |
| Jacket (Insulation) Material: | Super Vu-Tron® III |
| Series: | - |
| Cable Type: | Multi-Conductor |
| Wire Gauge: | 14 AWG |
| Number of Conductors: | 3 |
Introduce
We can supply 02038.85.05 , send us a request quote to request 02038.85.05 pirce and lead JIN HONG YANG.com a professional electronic components distributor. With 10+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery, which may include part number 02038.85.05.The price and lead time for 02038.85.05 depending on the quantity required, availability and warehouse location.Contact us today and our sales representative will provide you price and delivery on Part 02038.85.05.We look forward to working with you to establish long-term relations of cooperation
Related parts for 02038.85.05
| Image | Part Number | Manufacturers | Description | View |
|---|---|---|---|---|
| 0203.250H | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 250MA 250VAC 2DIP | RFQ >> | |
| 0203.250HXG | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 250MA 250VAC 2SMD | RFQ >> | |
| 0203.250URG | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 250MA 250VAC 2SMD | RFQ >> | |
| 0203.500H | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC 2DIP | RFQ >> | |
| 0203.500HXG | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC 2SMD | RFQ >> | |
| 0203.500URG | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 500MA 250VAC 2SMD | RFQ >> | |
| 0203.750H | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 750MA 250VAC 2DIP | RFQ >> | |
| 0203.750HXG | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 750MA 250VAC 2SMD | RFQ >> | |
| 0203.750URG | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 750MA 250VAC 2SMD | RFQ >> | |
| 0203001.H | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 1A 250VAC 2DIP | RFQ >> | |
| 0203001.HXG | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 1A 250VAC 2SMD | RFQ >> | |
| 0203001.URG | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 1A 250VAC 2SMD | RFQ >> | |
| 0203002.H | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC 2DIP | RFQ >> | |
| 0203002.HXG | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC 2SMD | RFQ >> | |
| 0203002.URG | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 2A 250VAC 2SMD | RFQ >> | |
| 0203003.H | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 3A 250VAC 2DIP | RFQ >> | |
| 0203003.HXG | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 3A 250VAC 2SMD | RFQ >> | |
| 0203003.URG | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 3A 250VAC 2SMD | RFQ >> | |
| 0203004.H | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC 2DIP | RFQ >> | |
| 0203004.HXG | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC 2SMD | RFQ >> | |
| 0203004.URG | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 4A 250VAC 2SMD | RFQ >> | |
| 0203005.H | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC 2DIP | RFQ >> | |
| 0203005.HXG | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC 2SMD | RFQ >> | |
| 0203005.URG | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 5A 250VAC 2SMD | RFQ >> | |
| 020301.5H | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 1.5A 250VAC 2DIP | RFQ >> | |
| 020301.5HXG | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 1.5A 250VAC 2SMD | RFQ >> | |
| 020301.5URG | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MNT 1.5A 250VAC 2SMD | RFQ >> | |
| 020302.5H | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC DIP | RFQ >> | |
| 020302.5HXG | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC SMD | RFQ >> | |
| 020302.5URG | Hamlin / Littelfuse | FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC SMD | RFQ >> | |
| 0203069 | Phoenix Contact | END COVER GRAY | RFQ >> | |
| 0203137 | Phoenix Contact | CONN TERM BLK INSERTION BRIDGE | RFQ >> | |
![]() |
0203140 | Phoenix Contact | FB 3-10 | RFQ >> |
| 0203153 | Phoenix Contact | TERM BLOCK INSERTION BRIDGE 2POS | RFQ >> | |
| 02031602201 | HARTING | CONN FEMALE 160POS BACKPLANE | RFQ >> | |
![]() |
02031602601 | HARTING | DIN-SIGNAL HARBUS64S-160FP-4 5-3 | RFQ >> |
![]() |
0203166 | Phoenix Contact | EB 2-15 | RFQ >> |
| 0203179 | Phoenix Contact | CROSS CONNECTOR/BRIDGE 10POS | RFQ >> | |
| 0203182 | Phoenix Contact | FB 4-10 | RFQ >> | |
![]() |
0203195 | Phoenix Contact | FB 2-10 | RFQ >> |
| 0203205 | Phoenix Contact | CHAIN BRIDGE 1POS | RFQ >> | |
![]() |
0203221 | Phoenix Contact | PARTITION PLATE, COLOR: GRAY | RFQ >> |
| 0203234 | Phoenix Contact | SWITCHING JUMPER 2POS SILVER | RFQ >> | |
| 0203247 | Phoenix Contact | BRIDGE TERM BLOCK 10POS | RFQ >> | |
| 0203250 | Phoenix Contact | CONN TERM BLK FIXED BRIDGE | RFQ >> | |
| 0203263 | Phoenix Contact | CONN TERM BLK FIXED BRIDGE | RFQ >> | |
| 0203276 | Phoenix Contact | CONN TERM BLK FIXED BRIDGE | RFQ >> | |
![]() |
0203302 | Phoenix Contact | FBI 10- 6 SCHRAUBE M.ISOL. | RFQ >> |
| 0203328 | Phoenix Contact | TERM BLOCK INSERTION BRIDGE 3POS | RFQ >> | |
| 0203331 | Phoenix Contact | TERM BLOCK INSERTION BRIDGE | RFQ >> |







